Nowy Sącz,

wtorek, 3 marca 2015

TURANDOT na początek wiosenno-letniej TRANS-OPERY

Włącz podgląd obrazów

TURANDOT Giacomo Pucciniego
na początek wiosenno-letniej edycji TRANS-OPERY


Przed nami pierwsza retransmisja opery w ramach wiosenno-letniej edycji TRANS-OPERY. 12 marca o godz. 19:00 zapraszamy na wspaniałą opowieść o chińskiej księżniczce Turandot.

Fot. archiwum artystki
Fot. Amato Amati
12 marca (czwartek) 2015 // godz. 19.00
TURANDOT // Giacomo Puccini

Palacio de las Artes Reina Sofia, Walencja
Retransmisja: 2 h 30 min.
 
Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni wg Carlo Gozziego
Dyrygent: Zubin Mehta
Reżyseria: Tiziano Mancini
Inscenizacja: Chen Kaige
Orkiestra: Orchestra de la Comunitat Valenciana
 
Występują:
Księżniczka Turandot: Maria Guleghina
Kalaf: Marco Berti
Liu: Alexia Voulgaridou
Timur: Alexander Tsymbalyuk
Ping: Fabio Previati
Pang: Vincenc Esteve
Pong: Roger Padulle´s
Cesarz Altoum: Javier Agullo
Mandaryn: Ventseslav Anastasov
Książę Persji: Ossama Badreddine

Akcja rozgrywa się w Pekinie w dawnych czasach. Piękna, a zarazem bardzo okrutna księżniczka Turandot - córka cesarza Chin, wszystkim, którzy starają się o jej rękę zadaje trzy zagadki. Kto je odgadnie, zostanie jej mężem, komu się nie uda, zostanie stracony. O wschodzie słońca przed Zakazanym Pałacem odbywa się egzekucja księcia Persji - ostatniego śmiałka, który nie zdołał rozwiązać zagadek.  Bezwzględna księżniczka, niewzruszona prośbami tłumu o ułaskawienie młodego mężczyzny, skazuje go na śmierć. W tłumie obserwującym krwawe wydarzenia znajduje się również książę Kalaf, który odnajduje wśród zebranych swojego ojca - Timura - wygnanego króla Tatarów oraz towarzyszącą mu piękną dziewczynę o imieniu Liu, zakochaną w księciu. Oczarowany urodą niedostępnej władczyni, Kalaf postanawia ubiegać się o jej rękę, pomimo obaw najbliższych, uderza w gong.
Tymczasem mandaryni Ping, Pong, Pang lamentują nad krwawymi rządami księżniczki, jednocześnie mając nadzieję, że wkrótce zjawi się mężczyzna, który skruszy zimne serce Turandot i w kraju zapanuje pokój. Księżniczka natomiast wspomina swoją krewną Lou-Ling, która została przed laty uprowadzona i brutalnie potraktowana przez cudzoziemskiego najeźdźcę. Ta historia spowodowała, że Turandot poprzysięgła zemstę i wrogość do mężczyzn. Kalaf, ku zaskoczeniu księżniczki, z łatwością odpowiada na trzy zagadki. Widząc nieukrywaną złość i przerażenie księżniczki, a jednocześnie pragnąć zdobyć jej serce, Kalaf rzuca jej wyzwanie: jeśli do świtu odgadnie jego imię, może skazać go na śmierć.
W Pekinie całą noc wysłannicy Turandot usiłują zdobyć tajemnicę księcia. Ping, Pong i Pang oferują mu wszelkie bogactwo, kobiety i sławę, aby tylko wyjawił swe imię. Pewny swojego zwycięstwa Kalaf, zdecydowanie odmawia. Tymczasem bezwzględna księżniczka więzi Timura i Liu. Poddaje dziewczynę torturom, ale ona w imię miłości uparcie milczy, bojąc się, by ból nie złamał jej silnej woli, popełnia samobójstwo.
?Kalaf postanawia pocałunkami skruszyć serce Turandot i zdradza swe imię. Po raz pierwszy w księżniczce budzi się uczucie - ogłasza Kalafa swoim małżonkiem.
 
 
Chen Kaige (ur. 1952)
Reżyser (przede wszystkim filmowy), scenarzysta i aktor. Jeden z czołowych twórców tzw. "Piątej Generacji" - ruchu odpowiedzialnego za wielkie międzynarodowe sukcesy chińskiego kina na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. W swojej twórczości zajmował się historią i tożsamością swojego kraju, zwłaszcza na tle rozmaitych przemian politycznych i kulturowych. Podobnie jak inni twórcy jego pokolenia, kładzie duży nacisk na walory estetyczne swoich filmów. Jego najsłynniejszym dziełem pozostaje Żegnaj, moja konkubino (1993), który przyniósł mu Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Jako aktor wystąpił m.in. w Ostatnim cesarzu Bernardo Bertolucciego. Jest też autorem teledysków. Turandot stanowi pierwszą próbą zmierzenia się z widowiskiem operowym.


Pokaz odbędzie się w sali im. L. Lipińskiego w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.
 
Ceny biletów:
Bilety: 40 i 35 zł
Karnety VIP:  180 zł
Karnety: 140 zł
 
Bilety, karnety i karnety VIP do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, tel. 18/44 82 643 lub 44 82 600) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 15:00-20:00.
 
Pokaz poprzedzi wprowadzenie do spektaklu.
Przedstawienie jest prezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.


KONTAKT
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
33-300 Nowy Sącz ul. Długosza 3
tel. 18 44 82 610, e-mail:
kontakt@mcksokol.pl
Kasa (rezerwacje, bilety) tel.  18 448 26 00, 18 448 26 43
Dział Promocji i Marketingu:
Piotr Gryźlak - kierownik, tel. 18 448 26 52,
p.gryzlak@mcksokol.pl 
Anita Serafin, tel. 18 448 26 40,
a.serafin@mcksokol.pl

Twój program blokuje obrazki

Twój program blokuje obrazki

Aby zrezygnować z otrzymywania newslettera, prosimy wysłać zwrotnego maila za pomocą odnośnika: Rezygnacja z newslettera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz