Nowy Sącz,

wtorek, 14 kwietnia 2015

Z Faustem na Koncert Laureatów (Ady Sari)

Włącz podgląd obrazów

Z Faustem na Koncert Laureatów (Ady Sari)


W piątek 17 kwietnia w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbędzie się retransmisja słynnej opery FAUST opartej na pierwszej części dramatu Johanna Wolfganga Goethego. Z tej okazji przygotowaliśmy promocję:

Do każdego zakupionego w czwartek (16 kwietnia) biletu na retransmisję opery FAUST wejściówka na Koncert Laureatów XVI Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari gratis (liczba wejściówek ograniczona)!


Fot. Charles Duprat

17 kwietnia (piątek) 2015 // godz. 19:00
FAUST // Charles Gounod

Opera de Paris
Retransmisja: 3 h 25 min.

Libretto: Jules Barbier i Michel Carré wg Johanna Wolfganga Goethego
Dyrygent: Alain Altinoglu
Reżyseria: Jean-Louis Martinoty
Chór i Orkiestra: Opera de Paris

Występują:
Faust: Roberto Alagna
Małgorzata: Inva Mula
Mefisto: Paul Gay
Walenty: Tassis Christoyannis
Siebel: Angélique Noldus
Marta: Marie-Ange Todorovitch
Wagner: Alexander Duhamel
Stary Faust: Rémy Corazza

Postać Fausta - niemieckiego alchemika inspirowała wielu twórców, jednak żaden utwór nie zyskał takiej popularności jak dzieło Charlesa Gounoda, skomponowane dla Opery Paryskiej w 1859 roku. Kompozytor był zafascynowany twórczością Goethego, która inspirowała go młodzieńczością i burzliwym liryzmem.

Starzejący się doktor Faust, aby odnaleźć radość życia oraz przywrócić upragnioną młodość, godzi się oddać duszę diabłu. Mefisto wykorzystuje to, wplątując w całą historię niewinną Małgorzatę. Odmłodzony Faust uwodzi cnotliwą dziewczynę i niebawem porzuca, doprowadzając ją do obłędu. Oskarżona o zabicie nieślubnego dziecka, wtrącona zostaje do więzienia. To właśnie ona, a nie tytułowy Faust, staje się prawdziwą bohaterką opery Gounoda. Dramatyczna przemiana czystej duszy dziewczyny, jej upadek i finalne zbawienie to najważniejsze wątki utworu.

Akcja rozgrywa się w Niemczech w XVI wieku.

Pewnej nocy, starego mędrca - doktora Fausta, ogarniają posępne refleksje dotyczące przemijającego życia. Posiadł całą wiedzę dostępną człowiekowi, jednak mimo to odczuwa żal za utraconą młodością. W ostatecznej rozpaczy wzywa szatana, który zjawia się niezwłocznie, proponując uczonemu bogactwo i sławę - jednak Faust pragnie tylko młodości. Mefisto oczarowuje uczonego wizją pięknej Małgorzaty, co powoduje, że mężczyzna podpisuje cyrograf.

Na zabawie z okazji świąt Wielkiej Nocy pojawia się Mefisto w towarzystwie już odmłodzonego Fausta, który proponuje Małgorzacie swoje towarzystwo. Dziewczyna jednak odtrąca zaloty nieznajomego. Dzięki pięknym słowom i szkatułce pełnej klejnotów, które dostarcza Mefisto, serce Małgorzaty ulega urokowi Fausta. Gdy zapada noc młodzi żegnają się, lecz za namową szatana, mężczyzna nie odchodzi, czekając aż Małgorzata pojawi się w oknie. Tak też się staje i po chwili Faust znika w ciemnościach pokoju dziewczyny.

Jednak niebawem Faust porzuca Małgorzatę. Zrozpaczona i napiętnowana przez przyjaciółki, które śmieją się z jej upadku, poszukuje pocieszenia w modlitwie, ale i w kościele zjawia się Mefisto, budzący w niej coraz gorsze wyrzuty sumienia. Tymczasem z wojny powraca brat dziewczyny - Walenty, dowiedziawszy się prawdy o upadku siostry, wzywa uwodziciela na pojedynek. Wspierany mocą szatana Faust, zabija Walentego, który w chwili śmierci przeklina siostrę.

Pomimo widoku najpiękniejszych kobiet świata, Faust tęskni za swoją jedyną miłością. Wśród tańczących kobiet dostrzega straszne widmo Małgorzaty z zakrwawioną od toporu szyją. Przerażony, dzięki pomocy Mefisto, przybywa do celi pogrążonej w szaleństwie ukochanej, namawiając ją do ucieczki. Jednak dziewczyna odtrąca go jak i pomoc złego ducha i z modlitwą na ustach umiera. Osądzona - woła Mefisto triumfalnie. Zbawiona - odpowiada z góry niebiański chór. Podczas gdy szatan wraz z Faustem oddalają się w czeluścia piekieł, wyzwolona dusza Małgorzaty osiąga zbawienie


Pokaz odbędzie się w sali im. L. Lipińskiego w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Bilety: 40 i 35 zł  do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, tel. 18 44 82 643 lub 18 44 82 600) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-20:00, w soboty i niedziele w godzinach 15:00-20:00.
 
Pokaz poprzedzi wprowadzenie do spektaklu.
Przedstawienie jest prezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.


Bardzo proszę o rozpowszechnienie informacji o powyższym wydarzeniu.
Z góry dziękuję.


KONTAKT
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
33-300 Nowy Sącz ul. Długosza 3
tel. 18 44 82 610, e-mail:
kontakt@mcksokol.pl
Kasa (rezerwacje, bilety) tel.  18 448 26 00, 18 448 26 43
Dział Promocji i Marketingu:
Piotr Gryźlak - kierownik, tel. 18 448 26 52,
p.gryzlak@mcksokol.pl 
Anita Serafin, tel. 18 448 26 40,
a.serafin@mcksokol.pl

Twój program blokuje obrazki

Twój program blokuje obrazki

Aby zrezygnować z otrzymywania newslettera, prosimy wysłać zwrotnego maila za pomocą odnośnika: Rezygnacja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz