Nowy Sącz,

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Podróżniczy Klub Filmowy: MEKSYK

Włącz podgląd obrazów 

PODRÓŻNICZY KLUB FILMOWY:
MEKSYK

27 kwietnia 2017

godz. 18:00 | Maski, tańce i wypchane wiewiórki. Religijne fiesty ludowe w Meksyku

slajdowisko: Ola Synowiec

Kalendarz solarny Majów ma 18 miesięcy po 20 dni. Pozostałe 5 dni pozostaje poza czasem. To okres, w którym świat rodzi się na nowo. To czas, w którym wszystko jest możliwe. Karnawał w Meksyku jest czasem na opak - żebrak może być królem, mężczyzna - kobietą, a staruszka przez te kilka dni znów może być młoda. Przyjrzymy się popularnym meksykańskim zwyczajom karnawałowym - ekologicznej corridzie, wojnom na mąkę, tańcowi staruszków i tańcowi pijanych Hiszpanów. Wybierzemy się też na trzy kolorowe fiesty odbywające się w okresie karnawału w meksykańskich stanach Chiapas i Tabasco. W Chiapa de Corzo będziemy uczestniczyć w barwnej procesji od kościoła do kościoła, podczas której mężczyźni przebierają się za kobiety. W Zinacantanie przebierzemy się za jaguary, papugi i leśny mech, by następnie rzucać wypchanymi wiewiórkami ze szczytu drzewa wbitego w plac przed kościołem. W Tenosique pojedziemy na "najdziwniejszy karnawał świata" i będziemy tańczyć rytualny taniec odzwierciedlający walkę dobra ze złem.
 
Ola Synowiec - latynoamerykanistka, dziennikarka, autorka bloga Mexico Magico Blog. Publikowała m.in. dla "Dużego Formatu", "Wysokich Obcasów", "Podróży", "Focusa". W Meksyku od ponad pięciu lat. Interesuje się przede wszystkim meksykańską religijnością i tradycją ludową.

Twój program blokuje obrazki


 godz. 19.30 | Nad morzem

Jorge i Roberta są od kilku lat w separacji. Pochodzą po prostu z dwóch różnych światów: Jorge lubi proste życie w dżungli, podczas gdy Roberta woli miejskie życie. On jest Meksykaninem, ona - Włoszką. Roberta postanawia wrócić do Rzymu razem z ich pięcioletnim synem Natanem. Jednak zanim wyjadą, Jorge chce zabrać młodego Natana w podróż, w nadziei pokazania mu jego meksykańskich korzeni. Początkowo chłopiec czuje się nieswojo, w związku z tą całą sytuacją, jednak im więcej czasu ojciec i syn spędzają razem, tym bardziej Natan zaczyna otwierać się na nowe doświadczenie, którego zostanie w nim na całe jego życie. Jorge zabiera Natana do Chinchorro, gdzie znajduje się druga co do wielkości rafa koralowa na ziemi i jedno z niewielu miejsc meksykańskiej części Karaibów, z nietkniętym ekosystem. Związek między człowiekiem i naturą jest w filmie subtelnie pokazywany poprzez codzienne życie rybaków z Chinchorro, którzy nadal polują na homary przy użyciu dzid i żyją bez większości nowoczesnych udogodnień.

Twój program blokuje obrazki


bilety: 
slajdowisko: 10 zł, film: 12 zł (8 zł członkowie DKF KOT)
karnet: 19 zł (15 zł członkowie DKF KOT) 


KONTAKT
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
33-300 Nowy Sącz ul. Długosza 3
tel. 18 44 82 610, e-mail:
kontakt@mcksokol.pl
Kasa (rezerwacje, bilety) tel. 18 448 26 00
Dział Promocji i Marketingu:
Piotr Gryźlak - kierownik, tel. 18 448 26 52,
p.gryzlak@mcksokol.pl

Twój program blokuje obrazki

Aby zrezygnować z otrzymywania newslettera z repertuarem Kina SOKÓŁ
skorzystaj z odnośnika:
Rezygnacja

Twój program blokuje obrazki

Twój program blokuje obrazki

Twój program blokuje obrazki

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz