Syjonistyczny Polityk Donald Trump Podpisuje Pięć Kluczowych Rozporządzeń Wykonawczych Wspierających Izrael

 

Były prezydent USA, Donald Trump, po raz kolejny podkreślił swoje stanowcze poparcie dla Izraela, podpisując pięć kluczowych rozporządzeń wykonawczych, które odwracają politykę administracji Joe Bidena i wzmacniają izraelskie interesy. Decyzje te obejmują zarówno kwestie geopolityczne, jak i strategiczne, mające wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie.

Lista Pro-Izraelskich Dekretów Wykonawczych Trumpa

Rozporządzenia podpisane przez Trumpa dotyczą pięciu kluczowych obszarów:

1. Cofnięcie sankcji wobec izraelskich obywateli osiedlających się w Judei i Samarii

Administracja Bidena nałożyła sankcje na kilku obywateli Izraela związanych z osadnictwem w Judei i Samarii (Zachodnim Brzegu Jordanu), uznając ich działania za naruszenie praw Palestyńczyków. Trump postanowił natychmiast anulować te sankcje, twierdząc, że były one nieuzasadnione i godziły w sojusznicze relacje między USA a Izraelem.

Tym samym, Stany Zjednoczone ponownie uznają legalność izraelskich osiedli w tym regionie i wracają do polityki prowadzonej przez administrację Trumpa w latach 2017-2021, kiedy to USA uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan i przeniosły swoją ambasadę do Jerozolimy.

2. Przywrócenie sankcji wobec Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK)

Trump zdecydował się również ponownie nałożyć sankcje na Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Administracja Bidena złagodziła wcześniejsze restrykcje nałożone przez Trumpa, które były odpowiedzią na dochodzenia MTK dotyczące możliwych zbrodni wojennych popełnianych przez Izrael i USA.

Trump argumentuje, że MTK nie ma jurysdykcji nad Izraelem, ponieważ państwo to nie jest jego sygnatariuszem. Ponowne sankcje mają na celu odstraszenie MTK od dalszych dochodzeń wobec Izraela i jego działań wojennych, szczególnie w kontekście trwającego konfliktu w Strefie Gazy.

3. Pozbawienie funduszy UNRWA – Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim

Trump zdecydował się na całkowite odcięcie finansowania dla UNRWA, czyli Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim. Jest to organizacja, którą wielokrotnie krytykowano za wspieranie organizacji terrorystycznych i propagowanie antyizraelskich treści w palestyńskich szkołach.

Decyzja ta wpisuje się w wcześniejsze działania Trumpa, który już w 2018 roku zamroził finansowanie UNRWA, twierdząc, że organizacja utrwala problem uchodźców, zamiast go rozwiązywać. Biden przywrócił fundusze dla UNRWA, lecz teraz Trump ponownie blokuje jakiekolwiek wsparcie finansowe, oskarżając organizację o „sponsorowanie antysemityzmu”.

4. Deportacja posiadaczy wiz amerykańskich zaangażowanych w protesty antysyjonistyczne

Były prezydent USA autoryzował również deportację wszystkich posiadaczy wiz amerykańskich, którzy angażują się w protesty przeciw Izraelowi i aktywnie wspierają działania wymierzone w Izrael.

Trump w swoim rozporządzeniu stwierdził, że "osoby popierające Hamas nie mają miejsca w USA", a ich pobyt w kraju stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Taka decyzja ma na celu ograniczenie wpływu skrajnie lewicowych ruchów pro-palestyńskich, które organizują masowe protesty w amerykańskich miastach.

5. Zniesienie ograniczeń w sprzedaży broni do Izraela

Trump postanowił również całkowicie znosić wszelkie ograniczenia w sprzedaży amerykańskiej broni do Izraela, w tym dostawy bomb o masie 2000 funtów, które są wykorzystywane w operacjach wojskowych w Strefie Gazy.

Podczas administracji Bidena doszło do pewnych ograniczeń w dostawach uzbrojenia dla Izraela, zwłaszcza w kontekście obaw o liczbę ofiar cywilnych. Trump, idąc wbrew tej polityce, w pełni otwiera amerykański arsenał dla izraelskiej armii, zapewniając, że USA będą wspierać Izrael w każdej sytuacji militarnej.

Trump o przyszłości Gazy: „Co zrobić z tym miejscem?”

Podczas podpisywania dekretów Trump odniósł się również do przyszłości Strefy Gazy, kwestionując, czy obecne zawieszenie broni między Hamasem a Izraelem rzeczywiście przetrwa. Zasugerował, że Izrael powinien mieć pełną swobodę w eliminowaniu zagrożenia ze strony Hamasu i nie powinien kierować się naciskami społeczności międzynarodowej.

„Nie sądzę, żeby to zawieszenie broni miało sens. Izrael musi skończyć z Hamasem raz na zawsze” – miał powiedzieć Trump.

Geopolityczne konsekwencje decyzji Trumpa

Podpisanie tych dekretów oznacza znaczący zwrot w amerykańskiej polityce zagranicznej, przywracając linię pro-izraelską, którą Trump realizował w swojej pierwszej kadencji. Decyzje te mogą wywołać:

  • Ostre reakcje krajów arabskich, zwłaszcza po cofnięciu funduszy dla UNRWA.
  • Napięcia na arenie międzynarodowej, w tym z sojusznikami USA, którzy popierają działania Międzynarodowego Trybunału Karnego.
  • Zaostrzenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, szczególnie w kontekście wzmożonych operacji wojskowych w Gazie.

Jego najnowsze działania sygnalizują, że w przypadku reelekcji USA ponownie staną się najbardziej lojalnym sojusznikiem Izraela, bez żadnych ograniczeń.

Podsumowanie

Pięć pro-izraelskich dekretów Trumpa oznacza znaczne wzmocnienie strategicznej pozycji Izraela i powrót do polityki ostrej konfrontacji z przeciwnikami tego państwa. Decyzje te spotkają się zapewne z aprobatą republikanów i konserwatywnych środowisk amerykańskich, natomiast mogą spotkać się z ostrą krytyką liberalnych mediów oraz zwolenników polityki bardziej wyważonej wobec Bliskiego Wschodu.

Jedno jest pewne: polityka USA wobec Izraela będzie jeszcze bardziej zdecydowana niż kiedykolwiek wcześniej.

opr. SztInt.

Komentarze

Nowy Sącz | portalsamorzadowy.pl

NTV Sądecka