Nowy Sącz,

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

PODRÓŻNICZY KLUB FILMOWY: JAPONIA

Włącz podgląd obrazów 

PODRÓŻNICZY KLUB FILMOWY: JAPONIA

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni - Japonii - gdzie postęp i nowoczesność w naturalny sposób łączą się z kulturą i tradycją.


Twój program blokuje obrazki

JAPONIA: KRAJ NA SKRAJU, KRAJ SKRAJNOŚCI
slajdowisko z Mariuszem Hermą
16 kwietnia 2015, godz. 18:00

Futurystyczni Japończycy jak mało który naród na Ziemi pielęgnują tradycję. Niebywale uprzejmi i gościnni, w głębi serca najchętniej (znów) zamknęliby granice przed obcokrajowcami. Doskonale wykształceni, zupełnie nie radzą sobie z językami obcymi. Nieustannie tęskniący za światem natury, większość życia spędzają w świecie wirtualnym. Kochają Chopina i kiczowate girlsbandy. Bezwzględnie przestrzegają prawa i tolerują gangi. Bogacze od 20 lat zmagający się z kryzysem. Pacyfistyczni samurajowie. Uduchowieni ateiści.
 
Jak to wszystko pogodzić - tylko spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, z którym po prawdzie nie radzą sobie nawet sami Japończycy...


HANAMI - KWIAT WIŚNI
Niemcy 2008, 127', dramat
16 kwietnia 2015, godz. 19:30

Im starsze drzewo wiśni, tym więcej ma kwiatów. A człowiek? Dlaczego z wiekiem coraz trudniej nam rozkwitnąć? Japoński zwyczaj każe celebrować Hanami, czyli wspólne podziwianie rozkwitu wiśni wraz z rodziną i przyjaciółmi. Zapracowani do utraty tchu Japończycy wylegają tłumnie do parków, aby przypomnieć sobie o sprawach najistotniejszych. Bo różowo-białe kwiaty to sygnał rozpoczęcia wiosny, a zatem symbol życia, siły, młodości, piękna i przebudzenia, ale także symbol idei, że życie składa się z wielu etapów i że szybko przemija.

Rudi (Elmar Wepper) i Trudi (Hannelore Elsner) są niczym stare drzewa. Czas rozkwitu ich wieloletniego związku przypadł zapewne na okres wychowywania trójki dzieci. Ale one są już dorosłe. Teraz rytm dni w tym małżeństwie odmierzają małe rytuały - tak dalekie od pierwotnych znaczeń, że niemal teatralne. On wychodzi do pracy, dzień w dzień w tym samym płaszczu i kapeluszu, z tą samą teczką, w której niesie jabłko, które tradycyjnie wręczyła mu żona i którego on, tradycyjnie, nie zje. Ona czeka na niego z obiadem, pomocną dłonią, która pomoże przy ściąganiu płaszcza, poda ciepłe domowe pantofle.
Nagła śmierć żony uświadamia Rudiemu, że poświęciła ona swoje pasje i marzenia, aby żyć u jego boku i wspierać rodzinę. Teraz to on chciałby zrobić coś dla niej. Mężczyzna wyrusza w podróż do Japonii, gdzie mieszka ich syn Karl (Maximilian Brückner), prowadzący w Tokio zapracowane życie. Karl nie radzi sobie z żałobą. Nie radzi sobie także z ojcem. Przeraża go fakt, że ojciec przywiózł ze sobą ubrania matki, i co gorsza - zakłada je na siebie. Pod nieobecność syna, Rudi w swetrze żony wyrusza na kolejne wyprawy w nieznany i niezrozumiały labirynt tokijskiej metropolii. Trudi zawsze marzyła o podróży do Japonii - Rudi spełnia jej marzenie. Dzięki Yu (Aya Irizuki), osiemnastoletniej bezdomnej tancerce Butoh, odkrywa, że żona jest wciąż przy nim, bo jest w nim. Taniec, który dotąd kojarzył się Rudiemu z teatralnością i dziwaczną pozą umożliwia mu kontakt z głęboko ukrywanymi emocjami. I ich ekspresję. Śmierć rozdzieliła go z Trudi, a jednocześnie sprawiła, że stali się sobie bliscy, jak nigdy dotąd...

Wybrane nagrody i festiwale:

2009 - Nagroda Stowarzyszenia Niemieckich Krytyków Filmowych w kategorii "Najlepszy aktor"
2008 - Nominacja do Złotego Niedźwiedzia na MFF Berlinale
2008 - Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "Najlepszy aktor"
2008 - Bawarska Nagroda Filmowa w kategorii "Najlepszy aktor" i "Najlepszy producent"
2008 - Niemieckie Nagrody Filmowe w kategorii "Najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej" i "Najlepsze kostiumy" (Złoto) i "Najlepszy film" (Srebro).


bilety: slajdowisko - 8zł, film - 12 zł (8 zł członkowie DKF KOT)
karnety: 17 zł (13 zł członkowie DKF KOT)


KONTAKT
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
33-300 Nowy Sącz ul. Długosza 3
tel. 18 44 82 610, e-mail:
kontakt@mcksokol.pl
Kasa (rezerwacje, bilety) tel. 18 448 26 00, 18 448 26 43
Dział Promocji i Marketingu:
Piotr Gryźlak - kierownik, tel. 18 448 26 52,
p.gryzlak@mcksokol.pl 
Anita Serafin, tel. 18 448 26 40,
a.serafin@mcksokol.pl

Aby zrezygnować z otrzymywania newslettera z repertuarem Kina SOKÓŁ
skorzystaj z odnośnika: 
Rezygnacja z newslettera

Twój program blokuje obrazki

Twój program blokuje obrazki

Twój program blokuje obrazki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz