XIV Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L'ARTE ORGANICA

Włącz podgląd obrazów

XIV Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L'ARTE ORGANICA


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza do Bazyliki św. Małgorzaty na XIV Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L'arte Organica. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Kierownictwo artystyczne: prof. Mirosława Semeniuk-Podraza
Prowadzenie: Regina Gowarzewska


4 lipca (sobota), godz. 19.15
MUZYKA Z CZTERECH WIEKÓW
Per AHLMAN - organy (Szwecja)

 

      fot. archiwum artysty

Per Ahlman urodził się w Sztokholmie w 1958 roku. Naukę gry na organach rozpoczął w liceum, w klasie słynnego szwedzkiego organisty Rune'a Engsö. Teorii muzyki i kontrapunktu uczył się z kolei pod okiem kompozytora Björna-Wilho Hallberga. W 1978 rozpoczął naukę w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie, gdzie studiował organistykę w klasie profesorów: Gottharda Arnéra i Rune'a Engsö oraz improwizację pod kierunkiem Andersa Bondemana. W 1982 ukończył z wyróżnieniem studia w zakresie gry na organach, pianinie i śpiewu. Był pierwszym studentem w Szwecji, który osiągnął najwyższy poziom i najlepsze wyniki z teorii muzyki i kontrapunktu. Cztery lata później otrzymał dyplom potwierdzający ukończenie studiów z muzyki organowej, z praktycznej gry na organach. Brał udział w wykładach i kursach mistrzowskich u takich pedagogów-organistów jak Michael Schneider i Marie-Claire Alain.
Od 1994 pracuje jako główny organista w Kościele Świętej Trójcy w Gävle, znanym kościele w Szwecji, gdzie w każdy czwartek gra recitale solo oraz organizuje inne koncerty kameralne. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Tygodnia Organowego, który odbywa się w Gävle od 1975. Współpracuje również z tamtejszą Orkiestrą Symfoniczną.
W 1985 i 2000 wykonał dwukrotnie cały katalog dzieł organowych Johanna Sebastiana Bacha.
Od 1987 uczy gry na organach. Do roku 1994 sprawował funkcję dyrektora w Sjöviks Folkhögskola - szkole muzycznej dla dorosłych, gdzie był również egzaminatorem (1992-1999) i nauczycielem gry na organach do 2000.
Koncertował na całym świecie, m.in.: w Szwecji, Danii, Czechach, Finlandii, Austrii, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainie i Stanach Zjednoczonych.


21 lipca (wtorek), godz. 19.15
CZESCY MISTRZOWIE
Hana BARTOOVÁ - organy (Czechy)
  

 

     fot. archiwum artystki

Hana Bartoąová - znakomita organistka i propagatorka muzyki czeskiej za granicą. Studiowała organistykę w Konserwatorium Muzycznym w Brnie w klasie prof. Josefa Pukla oraz na Akademii Muzycznej w Brnie w klasie prof. Aleny Veselá. W czasie studiów brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy organistów, takich jak: Flora Peetersa, Luigiego Celeghina, Michaela Schneidera i Gastona Litaize'go. Wachlarz repertuarowy poszerzyła o kolejne zainteresowania i fascynacje, czyli studia muzyki barokowej na historycznych instrumentach. Bywa odtwórczynią premierowych wykonań utworów autorstwa kompozytorów z okolic Brna takich jak: Vladimír Werner, Frantiąek Emmert, Zdeněk Pololáník i Milan Slimáček.
Zajmuje się pracą pedagogiczną w zakresie gry na organach i często zapraszana jest do udziału w pracach jury podczas festiwali artystycznych, aby oceniać wykonania młodych muzyków.
Do najciekawszych wydarzeń w jej karierze zalicza się udział m.in.: w XXV Festiwalu Muzyki Organowej w Sant Elpidio we Włoszech pod patronatem Ennio Morricone, Dniach Kultury Czeskiej w Nancy we Francji, Uroczystych Koncertach z okazji Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa UE w Pradze, "Koncercie dla Europy" w Katedrze św. Stefana w Wiedniu oraz Nocnym Festiwalu Organowym w Bukareszcie. W Stanach Zjednoczonych zadebiutowała na uroczystościach z okazji 150. rocznicy budowy kościoła św. Wacława w Spillville w Stanie Iowa, będącego najstarszym kościołem katolickim w Stanach Zjednoczonych i słynącym z historycznych organów, na których latem 1893 roku grywał Antonin Dvořák.
Koncertuje na festiwalach w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma solistami i muzykami, jak i również z radiem i telewizją, dla których powstały nagrania dostępne na płytach CD.
Pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Brnie. 


30 lipca (czwartek), godz. 19.15
NIEZWYKŁE GŁOSY
Jan BOKSZCZANIN - organy (Polska)
Lilianna ZALESIŃSKA - mezzosopran (Polska)
 

 

     fot. Sebastian Grzywa

Lilianna Zalesińska (mezzosopran) - absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunku historia sztuki oraz Akademii Muzycznej w Łodzi (ukończyła z wyróżnieniem). Naukę kontynuowała na studiach podyplomowych w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, które w 2008 roku ukończyła także z wyróżnieniem. Studiowała śpiew u prof. KS Marjany Lipovseki prof. Udo Reinemanna. Brała udział w kursach mistrzowskich: Teresy Żylis-Gary, Alfreda Burgstallera, Raúla Jiméneza, Claudii Eder, Heleny Łazarskiej oraz w międzynarodowych kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji pieśni, pracując z: Peterem Schreierem, Hartmutem Höllem, Rogerem Vignolesem, Edith Wiens, Konradem Richterem, Mitsuko Shirai, Urszulą Kryger i Maciejem Pikulskim.
Laureatka polskich i zagranicznych konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pieśniarskim w Niemczech (Kolonia 2011), Międzynarodowego Konkursu Opery Kameralnej w Rheinsbergu (Niemcy), w którym wygrana umożliwiła jej debiut sceniczny w partii Mathildy, w operze Ottone Georga Friedricha Händla, reżyserowanym przez jednego z najlepszych reżyserów operowych Harrego Kuplera.
Artystka brała udział w wystawieniach utworów współczesnych, w tym prapremierach, organizowanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (ISCM) i Związek Kompozytorów Austriackich na tak prestiżowych scenach jak na przykład wiedeński Konzerthaus. Dwukrotnie śpiewała w koncercie inaugurującym Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpiła także z recitalem jako Prestigious Guest podczas Międzynarodowego Tygodnia Muzyki Nowej (SIMN) - największego festiwalu muzyki współczesnej w Rumunii.
Otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Rządu Włoskiego oraz szwajcarskiej Fundacji Dr Roberta i Liny Thyll-Dürr, promującej muzyczne talenty. 


 

     fot. Andrzej Rumianowsk

Jan Bokszczanin - absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki, a następnie Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha (2000). W latach 2002-2003 był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA) w klasie organów prof. Jessego E. Eschbacha. Odbywał także zajęcia w ramach Zespołu Kameralnego i Praktyki Gry Barokowej pod kierunkiem prof. Lenory McCroskey (studentki Gustava Leonhardta). W 2006 uzyskał stopień doktora, a w 2013 doktora habilitowanego sztuki. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów, takich jak: Guy Bovet (Szwajcaria), James David Christie (USA), Aleksander Fisejski (Rosja), Bernhard Haas (Niemcy), Zsigmont Szathmary (Węgry) oraz Harald Vogel (Niemcy).
Koncertuje w kraju i za granicą, m.in.: Białorusi, Danii, Finlandii, Litwie, Niemczech, Rosji oraz USA. Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in.: z Concerto Avenna, Camerata Vistula, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Republiki Białoruskiej, Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Nagrał piętnaście płyt CD z muzyką organową (siedem solowych), w których jest liderem i autorem koncepcji artystycznej. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów - Niepokalanów 2000, a cztery inne były nominowane do nagrody Fryderyki.
Jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej, m.in.: Legionowskiego, Praskiego (katedra Warszawsko-Praska), Ursynowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych.
Pełni funkcję adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina (filia Białystok).


13 sierpnia (czwartek), godz. 19.15
BACH, LECZ NIE TYLKO
Imrich SZABÓ - organy (Słowacja)
 

 

     fot. archiwum artysty

Imrich Szabó - wybitny słowacki organista i pedagog. Urodził się w 1956 roku w miejscowości Nowe Zamki. Rozpoczął naukę gry na organach u Istvána Barótiego w Budapeszcie. Studiował w Wyższej Szkole Sztuki Muzycznej w Bratysławie u profesorów: Ferdinanda Klindy i Ivana Sokola. Po ukończeniu studiów otrzymał stypendium słowackiego Musikfonds. Jest laureatem trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Organowego Praska Wiosna w Pradze (1979). Podczas Międzynarodowego Konkursu Organowego Liszta w Budapeszcie w 1983 został wyróżniony za najlepszą interpretację współczesnej kompozycji oraz zdobył pierwsze miejsce podczas Krajowego Konkursu Interpretacji Muzycznej w Pieszczanach (Słowacja). Koncertował w wielu europejskich krajach - Niemczech, Francji (Katedra Notre-Dame de Paris, Bazylika św. Sernina, Tuluza), Szwajcarii (Katedra w Lozannie), Polsce, Czechach, na Węgrzech, w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Rumunii, Bułgarii, na Łotwie, w Armenii oraz Gruzji. Zrealizował wiele nagrań radiowych i telewizyjnych.
Wydaje płyty CD w wytwórniach Opus, Diskant, Pacific Music, Panton, Intercord oraz dla Słowackiego i Czeskiego Radia. Działa jako redaktor audycji organowych organizowanych przez Słowackie Radio oraz doradca przy rekonstrukcjach zabytkowych organów.
W latach 1988-2003 uczył gry na organach w konserwatorium muzycznym w Bratysławie. Od 1995 roku pracuje jako pedagog w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie, obecnie na stanowisku docenta.


organizator:

współorganizatorzy:


 
patronat medialny:

   


KONTAKT
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
33-300 Nowy Sącz ul. Długosza 3
tel. 18 44 82 610, e-mail:
kontakt@mcksokol.pl
Kasa (rezerwacje, bilety) tel.  18 448 26 00, 18 448 26 43
Dział Promocji i Marketingu:
Piotr Gryźlak - kierownik, tel. 18 448 26 52,
p.gryzlak@mcksokol.pl 
Anita Serafin, tel. 18 448 26 40,
a.serafin@mcksokol.pl

Twój program blokuje obrazki

Twój program blokuje obrazki

Aby zrezygnować z otrzymywania newslettera MCK SOKÓŁ, prosimy wysłać zwrotnego maila za pomocą odnośnika: Rezygnacja

Komentarze

Popularne posty

Twój Sącz

Nowy Sącz | portalsamorzadowy.pl

NTV Sądecka